Camping Valkanela, 52450 Vrsar, Chorwacja

+48 500 580 132

+385 916 189 622

Slider

Nurkowanie na wysokości Półwyspu Istra słynie z wielu zatopionych wraków, które są  ulubionymi miejscami nurkowymi naszych gości. Codziennie organizujemy dla Was  wyprawy łódką na tutejsze miejsca nurkowe.

W naszej okolicy mamy 7 wraków z czego najsłynniejszym z nich jest Baron Gautsch zwany  jako Titanic Adriatyku, następnie Coriolanus, „Istra” Hans Schmidt, Giuseppe Dezza, Maona, Varese, Numidia

Oprócz wraków mamy tu bogactwo podwodnej przyrody, przepiękne ścianki, jaskinie, podwodne polany z licznymi ukwiałami, konikami morskimi, muszlami, gąbkami, etc….

Miejsca nurkowe

Codziennie organizujemy dla Was  wyprawy łódką na tutejsze miejsca nurkowe.

Wraki w Chorwacji

Jeden z najbardziej popularnych wraków na morzu Adriatyckim, nazywany Titanikiem Adriatyku. Austriacko-węgierski statek pasażerski został zatopiony w 1914 roku, kiedy w drodze z Kotor do Triestu wpadł na podwodną minę. W czasie ostatniego rejsu przewoził rodziny wojskowych notabli i urzędników państwowych oraz innych uchodźców z Boki Kotorskiej i Dubrownika. W jednej chwili zatonęło około 150 osób. Dzisiaj wrak statku leży na głębokości 40m. Szkielet statku jest bardzo dobrze zachowany i możliwe jest wejście do statku, ale tylko dla nurków którzy mają odpowiednie doświadczenie. Ponieważ na dnie znajduje się osad, który łatwo wzburzyć i bardzo ograniczyć widoczność. Górny pokład zaczyna się na wysokości 28m a dolny znajduje się 36m. Wrak porośnięty jest licznymi algami, czerwonymi i pomarańczowymi mszywiołami, gąbkami o różnych kolorach. Wewnątrz statku żyją ławice ryb, congery i homary. Wrak Baron Gautsch wpisany jest na listę dóbr Ministerstwa Kultury, nurkowanie i zwiedzanie możliwe jest tylko z centrami nurkowymi, które mają specjalne do tego pozowolenie.

Głębokość: 28 – 40m
Długość: 84,5m
Stopień trudności: tylko dla zaawansowanych nurków

Coriolanus to brytyjski okręt wojenny, który służył do patrolowania i ochrony przeciwko łodziom podwodnym. 5 maja 1945 roku wpadł na minę i zatonął wraz załogą licząca 35 osób. Pozostałości statku leżą na 30 metrach. Maszt statku wznosi się do 18m, porośnięty jest licznymi gąbkami. Górny pokład pojawia się na 22m. Wrak porośnięty jest licznymi organizmami morskimi. Możemy spotkać kongery, skorpeny, dookoła wraku pływają ławice drobnych ryb. Wpływanie do statku nie jest możliwe. Należy uważać na pozostałości sieci rybackich, które znajdują się wszędzie na wraku.

Głębokość: 18-27m
Długość: 49m
Stopień trudności: zaawansowany

Hans Schmidt to handlowy statek, który zatonął w styczniu 1943r. Podczas tonięcia przełamał się na dwie części. Dziób leży oddzielnie od pozostałego wraku. Górny pokład zaczyna się na 28 metrach, a dno jest na 42 metrach. Wrak opleciony jest sieciami rybackimi. Wokół wraku pływają liczne lawice różnorodnych ryb. Możemy tutaj napotkać homary, kongery, statek porośnięty jest kolorowymi gąbkami. Istnieje możliwość wejścia do wnętrza statku i zobaczyć pozostałości maszynowni, mostek kapitana. Koło wraku leżą pozostałości omasztowania, silnika, sieci i porozsypywany ładunek, kilka bomb lotniczych.

Głębokość: 28-42m
Długość: 90m
Stopień trudności: zaawansowany

Włoski statek, który w czasie pierwszej wojny światowej służył jako wyławiacz min, a przed drugą wojną światową został przebudowany na niszczyciela nazwany Giuseppe Dezza znany też jako ”Insisdioso” – nieustraszony. W 1945 roku został storpedowany. Na skutek storpedowania jest przepołowiony na dwie części, które są oddzielone od siebie w odległości około 100m. Część dziobowa uznawana jest o wiele ciekawszą do nurkowania niż rufowa. Górny pokłada zaczyna się na 22m, a dno jest na 35m. Na górnym pokładzie znajduje się wielka charakterystyczna dla tego statku armata przeciwlotnicza. Oprócz armaty znajdują się też pozostałości postumentów, amunicji, różnych lin. Wrak porośnięty jest licznymi gąbkami i algami. Wokół wraku pływają ławice ryb, a na pokładzie możemy spotkać tutejszych mieszkańców: skorpeny, homary. Przy dobrej widoczności wrak statku możemy ujrzeć już z 15metrów.

Głębokość: 22 – 35 metrów
Stopień trudności: zaawansowany

Niewielki austriacki statek handlowy. Wrak położony jest na głębokości 36m w pobliżu znanej latarni Sv. Ivan. Wrak porośnięty jest licznymi gąbkami. Na pokładzie statku możemy spotkać zamieszkujące tam homary, ośmiornice i kongery.

Głębokość: 30 – 36m
Długość: 40m
Stopień trudności: zaawansowany

Włoski statek towarowy. Był typem parostatku z dwoma masztami. Przewoził towary na trasie Wenecja – Tunis. Podczas silnej burzy w 1915 roku w trakcie wpływania do portu w Puli nieszczęśliwie wpłynął na pole minowe i zatonął. Pozostałości statku leżą na głębokości 41 metrów zakopane w muliste dno. Pozostałości przedniej części statku pokryte są sieciami rybackimi. Widoczny jest otwór przedniego pomieszczenia pod pokładem, pozostałości pokładu zewnętrznego oraz otwór tylnego pomieszczenia pod pokładem steru. Wrak zamieszkuje kilka konger, skorpena, a na dnie koło wraku parę homarów.

Głębokość: 32 – 41m
Długość: 65m
Stopień trudności: zaawansowany

Angielski towarowy parostatek o nieznanej historii. Nazywany John Gilmour, ponieważ znaleziono płytę z takim napisem w maszynowni, ale nie ma ostatecznych dowodów iż jest to właśnie ten statek. Przypuszcza się, że silnik statku wybudowano w szkockiej stoczni o tej samej nazwie oraz że chodzi o jeden z pierwszych statków zatopionych w pierwszej wojnie światowej. Ciekawa jest historia odkrycia wraku. Znaleźli go nurkowie, którzy kładli gazociąg, który miał biec z Chorwacji do Włoch. Wrak statku leży na 42 metrach na osadowym dnie. Obok wraku leżą dwa złamane maszty. W statku żyje wiele kongerów, spotkać można homary i liczne ławice amareli oraz mniejszych ryb. Na dnie widoczne są podeszwice, które obserwują nurków swoimi wytrzeszczonymi oczami.

Głębokość: 35 – 42m
Długość: 60m
Stopień trudności: zaawansowany

Ścianki i jaskinie

Jaskinia Banjole to jedno z piękniejszych miejsc do nurkowania w Adriatyku. Jasne kolory gąbek od żółtej poprzez czerwone i bladoniebieskie, różne odcienie alg, purpurowe ukwiały, brązowe korale, różnorodność ryb, to wszystko powoduje, że nurkowie najchętniej tutaj wracają. Banjole to wyspa, w środku której na głębokości 5 metrów znajduje się wejście do jaskini. Korytarzem pełnym barw dochodzi się do komory głównej, która przez otwór na szczycie oświetla słońce. Na głębokości od 7 do 16 metrów na lewo od głównej jaskini znajdziemy jeszcze dwie małe jaskinie, w które bezpiecznie możemy zanurkować.

Głębokość: 3 – 18m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Interesujące miejsce zarówno dla nurków początkujących jak i zaawansowanych. Mamy tutaj ściankę z małymi jaskiniami. Miejsce bogate jest w kolorowe gąbki, ukwiały, muszle. Spotkać możemy tutaj wiele podwodnych mieszkańców: skorpeny, ośmiornice, różnorodne kraby, homary, rozgwiazdy. Naprawdę świetne miejsce do nurkowania, niedaleko naszej bazy nurkowej.

Głębokość: 3 – 30m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

To miejsce zachwyca zróżnicowanym podłożem, mamy tutaj niewielką porowatą ściankę bogatą w różnorodną faunę i florę. Jest to też świetne miejsce do nurkowania nocą. Spotkać możemy kalmary, przeróżne ryby, homara, znajdują się też tam polanki na których mieszkają koniki morskie.

Głębokość: 3 – 25m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Niewielka wyspa znajdująca się naprzeciwko miasta Rovinj. Dookoła wyspy kaskadowo ułożone są tarasy porośnięte różnorodną roślinnością. W zagłębiach tarasów możemy spotkać różnorodne kraby, homary, czasami też kongery.

Głębokość: 2 – 18m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Nurkowanie odbywa się wokół niewielkiej płaskiej wyspy. Dookoła wyspy jest wiele podwodnych skał, wśród których znajdziemy różnorodne podwodne życie: ukwiały, kraby, różne gatunki ryb, gąbki, skały porośnięte kolorową florą. Świetne miejsce dla początkujących nurków.

Głębokość: 5 – 27m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Bardzo ciekawe miejsce pod względem nurkowym. Mamy tutaj wiele podwodnych skał oraz kanionów, dzięki którym możemy się poczuć jak w labiryncie. Sturago to kolejna wysepka niedaleko miasta Rovinj. Miejsce nurkowe bogate w różnorodne ryby, spotkać możemy wiele odmian krabów, przeróżne muszle, czasami możemy też spotkać ośmiornicę.

Głębokość: 5 – 15m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Chyba jedno z piękniejszych miejsc do nurkowania tutaj w naszym obszarze. Miejsce położone jest przy uroczej wysepce o nazwie Święty Ivan, na której znajduje się zabytkowa romantyczna latarnia morska. Wyspa porośnięta jest bujną roślinnością, samo przebywanie przy tej wysepce daje radość. Pod wodą mamy duże głazy oraz podwodne tarasy, które są na różnych głębokościach. Wśród głazów zamieszkują przeróżne ryby, jak choćby skorpeny, możemy tez tu spotkać homary oraz różnego gatunku kraby, langusty. Naprawdę piękne miejsce.

Głębokość: 5 – 25m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Nurkowanie przy latarni morskiej usytuowanej niedaleko portu w Vrsarze. Bardzo dużo kamieni porośniętych kolorową roślinnością oprócz tego sporo życia podwodnego, ryb, krabów, kalmarów. Cechą charakterystyczną tego miejsca są rozsypane gliniane amfory z czasów starożytnych. W amforach przewożono wino, oliwę, miód.

Głębokość: 3 – 18m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Kilka minut od naszej bazy mamy ciekawe miejsce nurkowe przy niewielkiej wyspie Tuffo. Porowate i różnorodne podłoże jest zaletą tego miejsca. W wielu zakamarkach możemy spotkać poukrywane ryby, kraby. W miejscach gdzie jest bardziej piaszczyste dno często pływają kalmary, możemy też znaleźć zakopaną w piasek rybę solę.

Głębokość: 3 – 18m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

La Longa to kolejne ciekawe miejsce nurkowe niedaleko naszej bazy nurkowej. Zielona wyspa wokół której mamy kaskadowe dno i podwodne tarasy. Miejsce ciekawe pod względem różnorodnego życia, kolorowej roślinności, wielu muszli. Znajdują się tez tutaj polanki, na których możemy spotkać koniki morskie.

Głębokość: 5 – 20m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Ciekawe skalne tarasy i wielkie głazy pomiędzy dwoma wyspami Małą Figarolą i Wielką Figarolą. Kolejne miejsce, gdzie możemy spotkać różnorodne podwodne życie, od ławic małych ryb poprzez skorpeny, homary i kongery poukrywane w zakamarkach skał. Przy samym dnie mamy piaszczyste podłoże, gdzie często możemy spotkać kalmary i ośmiornice. Też jedno z piękniejszych miejsc do nurkowania.

Głębokość: 5 – 20m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

Valkanela Brzeg

To nasze miejsce na wprost bazy nurkowej, gdzie codziennie nurkujemy z kursantami oraz robimy intro diving. Nasz brzeg to idealne miejsce na wyważenie się i zrobienie pierwszego nurka dla relaksu. Mamy tutaj zróżnicowane podłoże, wiele kamieni, głazów gdzie kryją się przeróżne ryby, kraby, ślimaki. Głazy porośnięte są kolorową roślinnością, gąbkami, wśród których czasami ukrywają się koniki morskie. Na dnie spotkać możemy charakterystyczne duże muszle, kolorowe ukwiały oraz kalmary. Z brzegu możecie nurkować przez cały dzień, kiedy mamy otwartą bazę. Jest tutaj pięknie

Głębokość: 3 – 10m
Stopień trudności: wszystkie stopnie

LET’S GO DIVING !
Slider

Nasza oferta skierowana jest zarówno dla początkujących nurków jak i zaawansowanych.  Nurkowanie planujemy na różne sposoby, jedno wypłynięcie  i dwa różne nurkowania np. wark i ścianka, jedno wypłynięcie i dwa nurkowania płytsze np. jaskinia i ścianka, czasami robimy jedno dalekie wypłynięcie na wraki wczesnym rankiem i popołudniu robimy drugie wypłynięcie np. na pobliskie ścianki. Oczywiście dla miłośników nocnego nurkowania organizujemy też wypłynięcia łódką nocą. Każdy dzień nurkowy planujemy z wyprzedzeniem ale też dostosowujemy się do oczekiwań gości. W przypadku grup zorganizowanych plan nurkowy układamy indywidualnie z Wami.

x